6. nädal

Mõistekaartide standardid ja formaadid

Kui paberi peal on võimalik mõistekaarte luua väga kiirelt ja väheste vahenditega, siis digitaalne lähenemine omab samuti teatavaid plusse. Digitaalselt loodud mõistekaarte on lihtne arhiveerida, kopeerida, paljundada, muuta, edastatada, hallata jms. Erinevaid digitaalseid vahendeid, millega mõistekaarte luua, puudutasime teisel nädalal.

Sellel nädala teema on standardid ning kuidas erinevad mõistekaartide rakendused omavahel tänu nendele suhelda saavad. Näitena puudutame üht võimalikku markeerimiskeelt, milleks on XTM (XML TopicMaps), mida saab kasutada mõistekaartide importimise ja eksportimise juures.

Üks levinumaid lähenemisi mille abil kirjeldatakse ning seotakse omavahel inforamatsiooni kilde on teema kaart (topic map). Tegemist on semantilise võrgusitukuga, kus erinevad teemad on omavahel ühendatud seostega. Aastast 2000 on teema kaart ka ISO standard.

Tegu on süsteemiga, mis võimaldab indekseerida informatsiooni nii, et see ise asub informatsioonist eemal. Teema kaart võtab ressursside teemad (märksõnad) ja seob need sõltumatult allikatest omavahel kokku. Lahendus haldab informatsioonil põhinevaid teemasid, mitte informatsiooni ennast. Kaarte kirjeldatakse kasutades XML markeerimiskeelt – selleks spetsiaalselt kohandatud XTM (XML Topic Map) spetsifikatsioonis.

Teema kaart, Egon Valk

Teema kaarte on võimalik kasutada kui kirjelduse standardit mõistekaartide juures, et tekitada võimalus kaartide ühildumiseks erinevate rakenduste vahel, millega kaarte koostatakse.

Lisaks XTM-le on ka teisi lahendusi selleks otstarbeks nagu näiteks LTM (Linear Topic Maps) ja autorkeel AsTMa, Ressursi Kirjelduse Raamistik (Resource Description Framework – RDF) ja OWL. Hoolimata sellest, et RDF ja teemakaartidel on mitmeid ühiseid jooni, ei ole nad siiski omavahel ühilduvad.

Lisalugemist:

Egon Valk – Õpiobjektide ja õppekirjanduse integreerimine tahvel.ee baasil (magistritöö)

Mart Laanpere, Erika Matsak, Jaagup Kippar – Integrating a concept mapping tool into a virtual learning environment: pedagogical and technological challenges

Concept-map Ontology Environment

Wikipedia – Resource Description Framework

Wikipedia – Web Ontology Language

Advertisements

2 Responses to 6. nädal

  1. Pingback: 6. nädal | m6ka

  2. Pingback: Viienda ja kuuenda nädala ülesanne | Mõistekaart õppetöös

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s